13 czerwca 2015 roku odbył się 3 Rodzinny Spacerowy Rajd Rowerowym po Ziemi Raciborskiej Śladami Obrońców Granic, który był zorganizowany przez Komisję Turystyki Kolarskiej przy Oddziale PTTK w Raciborzu oraz Komisje Sportu i Turystyki RP SLD w Raciborzu i dofinansowanym przez Urząd Miasta w Raciborzu.

Celem rajdu było:

• promocja Ziemi Raciborskiej,
  • propagowanie czynnego wypoczynku i turystyki kolarskiej,
  • zapoznanie z działalnością historią Straży Granicznej,
  • uczczenie 70 Rocznicy WOP i 24 Rocznicy Straży Granicznej.

Złożono kwiaty po pomnikiem arcybiskupa J.F. Gawliny. Delegacja z PTTK w osobach: Stanisław Żółciński, Aleksandra Adamowicz, Piotr Jasiak oraz delegacja od Posła RP Piotr Chmielewski. W imieniu posła złożył przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki przy RP SLD Janusz Gałązka. Przewodnicząca Samorządu Szkolnego z Rudnika Bożena Walaszek.

Całą grupa przejęła Straż Graniczna w Raciborzu, uczestnicy zwiedzali izbę pamięci, zapoznali się z działalnością Straży Granicznej.

W rajdzie uczestniczyło 35 osób na trasach pieszych i rowerowych. Po stracie na Placu Długosza, złożeniu kwiatów i zwiedzeniu Straży Granicznej, grupy piesze i rowerowe udały się na trasy.

Na mecie rajdu – Plac Zamkowy uczestnicy dostali poczęstunek oraz wzięli udział w konkursach z nagrodami.